NAJB - NEMZETI AMATŐR JÉGKORONG BAJNOKSÁG

Alapítva : 2008-ban. Bajnokcsapatok : Hargitai Farkasok ( 2009 ), Skate Trek Masters ( 2010 és 2011 )

NAJB

NEMZETI  AMATŐR  JÉGKORONG  BAJNOKSÁG

Versenyszabályzat a 2011-2012 idényre

Résztvevők: Bármelyik AMATŐR jégkorong egyesület, csapat, baráti társaság – akár egyesületi bejegyzés nélkül is ( Kivéve az OB I- és OB-I B-ben résztvevő csapatok ).

A bajnokság célja : olyan játéklehetőség biztosítása szervezett formában, amelyben azok a játékosok is részt vehetnek akik az aktív versenysportot abbahagyták, amatőr formában kívánják a jégkorongot folytatni, vagy egyéb okból, pl. a szabályok adta keretek miatt   nem tudnak vagy nem kívánnak részt venni sem az OB I, sem az OB I B, sem az Amatőr bajnokság küzdelmeiben.

A 2011-2012 évi bajnokságba a jelenlegi 8 NAJB tag csapat jogosult nevezni, illetve új nevezők esetén a NAJB Elnöksége dönt az új csapat felvételéről. A tavalyi év tag csapatai közül a  Skate Trek Masters és a Jéglovagok kilépett.

I. Elnökség

1.                  A bajnokság kiírásáról és egyéb fontos kérdésekről ( , fegyelmi, eltiltások stb. ) a NAJB Elnöksége dönt, melyben csapatok által delegált 1-1 fő képviselőnek van szavazati joga. A képviselő és 1 vagy 2 helyettesének nevét a nevezési lapon rögzíteni kell. Csak a megnevezett képviselők rendelkeznek szavazati joggal. A szavazás nyíltan történik, akkor érvényes, ha a csapatok képviselőinek legalább fele szavaz és a szavazatok legalább fele + 1 teszi eredményessé a döntést. Szavazni telefonon vagy emailben is lehet, a telefonon történő szavazásról feljegyzést kell készíteni. Szavazategyenlőség esetén a Versenybíróság megbízott vezetőjének szavazata a döntő. Szavazás esetén csak igen és nem szavazat lehet, tartózkodásra lehetőség nincs. A Bajnokság központja a Pesterzsébet Jégcsarnokban lesz, ahol a bajnokság és a csapatok nyilvántartása, a befizetett nevezési díj elszámolása  megtekinthető.

2. Az Elnökség, döntéseiről írásban tájékoztatja az érintett csapatot, csapatokat. A döntésnél hivatkozni kell az Elnökség szavazására és annak arányára.

3. A szabályzatot a bajnokság befejezésétől a következő bajnokság nevezési határidejéig lehet módosítani, de lehetőleg a nevezési határidő lejárta előtt legalább 8 nappal határozattal le kell zárni és véglegesíteni kell, hogy a nevező csapatok a nevezésüket úgy tudják leadni, hogy tisztában legyenek a bajnokság konkrét szabályaival. A szabályzatot a nevezési határidőtől kezdődően  a bajnokság befejezéséig módosítani nem lehet. Az újonnan felvételt nyert tag csapatoknak szavazati joga a nevezési határidő lejártától kezdődik.

II. Versenybíróság

1. A Versenybíróság 1 Elnökből és 2 tagból áll. A VB Elnök és a tagok versenybírói igazolvánnyal és vizsgával rendelkező, csapatoktól független személyek.

A megbízatás az idény végéig szól. Minden évben az idény előtt újra kell javaslatot tenni az Elnökre. A két tagot az Elnök kéri fel és a tagok nevét közli a csapatokkal is. A vitás kérdéseket, szabályértelmezéseket, fegyelmi büntetéseket és esetleges joghézagokat ezentúl a Versenybíróság Elnöke bírálja el és ő dönt arról, hogy a Versenybíróság 2 tagját bevonja e szavazásra, vagy a szabály egyértelmű az adott esetre és nincs szükség a Versenybíróság döntésére. A Versenybíróság döntése kötelező minden csapatra nézve, fellebbezésnek helye nincs.

III. Mérkőzések

1. A bajnokság alapvetően az IIHF szabályai szerint kerül lebonyolitásra. A mérkőzésekre minimum 2 óra játékidőt kell biztosítani, 10 perc bemelegítéssel, 3x15 perc tiszta játékidővel, az első szünetben 10 perc jégkészítéssel, a második szünetben 5 perc pihenővel rendeződnek Ettől eltérni, csak a két csapatvezető megállapodása esetében lehet. Később emiatt óvásnak nincs helye. Amennyiben a hazai csapatnak a jégidő lehetőség engedi (olcsóbb jég vagy kihasználatlan pálya), akkor lehet 3x20 perc nettó játékidővel rendezni a mérkőzést.

A büntetések ideje: Az IIHF szabályai szerint.

a. kisbüntetés 2 perc

b. nagybüntetés 5 perc

c. fegyelmi büntetés 10 perc

2. A bajnoki mérkőzéseket minimum 2 játékvezető közreműködésével kell lejátszani. A két csapat közös megegyezése alapján - amit a mérkőzés előtt a jegyzőkönyvben írásban kell rögzíteni – egy vagy több kinevezett játékvezető(k) is levezethetik a mérkőzést, de később óvni emiatt nem lehet. A versenybíróságnak minimum 4 főből kell állni, közülük legalább az egyiknek érvényes versenybírói igazolvánnyal kell rendelkezni, ez alól kivétel, ha mindkét csapat beleegyezik hogy versenybírói igazolvány nélkül működjön közre a versenybíróság összes tagja. A bajnokság 3. és 1. helyét eldöntő mérkőzéseken kötelező a 3. játékvezető közreműködése.

3. A mérkőzésekre vinni kell a csapat bajnoki nevezési lapjának másolatát, az adott mérkőzés nevezési lapját, valamint az adott mérkőzésen szereplő játékosok adatlapját, rajta ill. vele a fényképes igazolvány másolattal. Ezeket a mérkőzés előtt legalább ½ órával le kell adni a Versenybírósának a csapatot terhelő zsűri-orvos-játékvezető költségekkel együtt. A mérkőzésekről az egyéb jégkorong mérkőzéseken megszokott jegyzőkönyvet kell vezetni. A nevezési lapon minimum 7 játékosnak és 1 kapusnak kell szerepelni, ill. beöltözve megkezdeni a mérkőzést. Amennyiben a létszám 5 mezőnyjátékosra csökken, a mérkőzést be kell szüntetni.  Kapus sérülése esetén 7 mezőnyjátékossal még be lehet fejezni a megkezdett mérkőzést, ebben az esetben a kapus helyett mezőnyjátékos szerepelhet. Új kapus beöltözésére várakozási idő nincs !

4. Bajnoki mérkőzéseken orvosról a pályaválasztó csapat köteles gondoskodni. Az orvos kötelessége, hogy a mérkőzés jegyzőkönyvét aláírásával ellássa. Orvosi teendőket egy a mérkőzés jegyzőkönyvében szereplő játékos nem láthatja el. Orvos nélkül a mérkőzést edzőmérkőzés jelleggel le lehet játszani, de a vendég csapat automatikusan 5-0 eredménnyel nyertesként kerül a jegyzőkönyvbe. Orvos helyett megfelelő végzettséggel és erről szóló igazolvánnyal  rendelkező mentős szakápoló is elláthatja az orvosi teendőket.

5. Tekintettel arra, hogy ebben a bajnokságban sok valóban amatőr játékos valamint öregfiúk korú játékos szerepel, kerülni kell a durva test játékot, erre a csapatok vezetői hívják fel játékosaik figyelmét, ezért a játékvezetőknek az öregfiúk bajnokságokra vonatkozó szabályok szerint kell bíráskodniuk, kivéve, hogy a pattintott lövés ebben a bajnokságban megengedett,  egyébként a játékvezetők az IIHF szabályait alkalmazzák.

6. A bajnoki mérkőzések sorsolását - kivételesen irányított sorsolását –, a csapatok kéréseit figyelembe véve készítjük el. 6, 7 és 8 csapat nevezése esetén az Alapszakasz oda-vissza vágós körből áll, maximum 14 mérkőzéssel csapatonként. A bajnokságot szeptember közepén el kell kezdeni, és április közepére be kell fejezni, utána egy hétvége áll rendelkezésre az esetlegesen elmaradt mérkőzések lejátszására, majd április végén, május elején kerül sor a Bajnoki döntő gálájára a helyosztó mérkőzésekkel.

7. A sorsolásban megadott fordulók mérkőzései, attól az időponttól számítanak kiírt mérkőzésnek, amikortól a csapatok a mérkőzés helyéről és időpontjáról megállapodtak. Az egyes fordulok lebonyolitása 1 hét - 2 hét – hét 2 hét stb.  intervallumban történik, maximum 16 mérkőzéssel + a döntővel. A mérkőzésekre a rendező csapatnak kell megfelelő időpontot találnia, amelyet közöl az ellenféllel, és a vesenybíróságnak.

8. A sorsolásban kiírt mérkőzés megrendezése előtt legalább 10 munkanappal, a rendező csapatnak írásban !!! (pl. faxban vagy e-mailben) ajánlatot kell küldenie a vendégcsapat részére. A rendező csapatnak az írásos ajánlatban először egy elfogadható időpontot kell felajánlania. Amennyiben a vendégcsapatnak a felajánlott időpont nem felel meg, úgy a mérkőzés előtt 6 munkanappal egy második időpontot is köteles felajánlani a rendező csapat. A két felajánlott időpont közül, legalább az egyik időpontnak szombatra vagy vasárnapra kell esnie. A vendégcsapatnak az ajánlat elküldését követő 24 órán belül, írásban !!! kell választ adnia, hogy melyik időpontot fogadja el. Amennyiben a vendégcsapat nem válaszol vagy késve válaszol és emiatt a rendező csapatnak költsége keletkezik, azt a vendég csapatnak ki kell fizetni. A rendezőcsapatnak a leegyeztetett időpontról azonnal értesítenie kell a bíróküldést intéző személyt.

d) vasárnap:                       10-21 óra közötti kezdési időpont

A fent említett időpontoktól a csapatok bármikor eltérhetnek, amennyiben más időpontról közösen megállapodnak, és ezt írásban rögzítik.

9. Amennyiben a két csapat a mérkőzés időpontjáról nem tud megegyezni, és a rendezőcsapat a (8)  előírásai alapján adott elfogadható időpontokat (időpontot) a mérkőzés lejátszására, de a másik csapat ezeket (ezt) nem fogadta el, úgy a két bajnoki pont 5-0-ás gólaránnyal (rájátszásban a győzelem), a nem vétkes csapatot (rendezőcsapatot) illeti meg, kivéve, ha a két csapat írásban lejelentve megegyezik a mérkőzés halasztásáról.

10. Amennyiben a két csapat a mérkőzés időpontjáról nem tud megegyezni, mert a rendezőcsapat a (8) előírásai alapján írásban nem adott elfogadható időpontokat (időpontot) a mérkőzés lejátszására, úgy a két bajnoki pont 5-0-ás gólaránnyal (rájátszásban a győzelem), a nem vétkes csapatot (vendégcsapatot) illeti meg kivéve, ha a két csapat írásban lejelentve megegyezik a mérkőzés halasztásáról.

A halasztott mérkőzést legkésőbb az Alapszakasz végéig, illetve az adott Középszakasz befejezéséig pótolni kell és le kell játszani. A mennyiben erre nem kerül sor, a 9. és 10. pont szerinti csapatot illeti a győzelem.

Amennyiben egy csapat önhibájából három mérkőzést nem tud megrendezni, vagy azon nem tud kiállni, vagy azt lemondja, a bajnokságból kizárásra kerül és a következő szezonban csak a többi csapat szavazásával vehet újra részt.

11. Amennyiben a rendezőcsapat nem képes legalább 2 óra jégidőt biztosítani és a csapatvezetők nem tudtak megállapodni, úgy a mérkőzést elmaradt mérkőzésnek kell minősíteni. A csapatoknak egy új időpontban kell megegyezniük és a vétkes csapat köteles a vétlen csapatnak a mérkőzéssel kapcsolatosan felmerült költségeit, pl. az utazási költségeket megtéríteni.

IV. A bajnokság eredményeinek megállapítása

1. A bajnokság végeredményét a pontszámok határozzák meg (győzelem=3 pont, hosszabbításos vagy büntetővel eldöntött győzelem = 2 pont, hosszabbításos vagy büntetővel eldöntött vereség = 1 pont, vereség=0 pont.

2. A csapatok sorrendjét a megszerzett pontok alapján állapítják meg. Pontegyenlőség esetén, két vagy több csapatnál a sorrendet az alábbiak szerint kell megállapítani:

a. ahol két vagy több csapatnak pontegyenlősége van, sorrendjüket az egymás elleni mérkőzésük eredménye alapján kell megállapítani.

b. amennyiben az egymás elleni mérkőzések eredménye továbbra is egyenlőséget mutat, azt kell vizsgálni először, melyik csapat nyert rendes játékidőben, és melyik hosszabbítással ill. büntetőkkel

c. amennyiben az egymás elleni mérkőzések eredménye továbbra is egyenlőséget mutat, a gólokat kell vizsgálni, ahol először az egymás elleni mérkőzés gólkülönbsége állapítja meg a helyezéseket.

d. ha továbbra is fennáll az egyenlőség, akkor az ugyanazon ellenfelekkel lejátszott összes mérkőzések gólkülönbségét kell venni.

e. további egyenlőség esetén az ugyanazon ellenfelekkel játszott összes mérkőzések gólarányát kell figyelembe venni.

f. további egyenlőség esetén sorsolás dönti el a csapatok közötti sorrendet.

3. Amennyiben a mérkőzés bármilyen, csapatoknak fel nem róható okból félbeszakad vagy egyik csapat létszáma a meghatározottak alá csökken, és a mérkőzés a játékidő felén túljutott, azt a pályán elért eredménnyel kell igazolni és a mérkőzést nem kell újra játszani.

4. A bajnokság Alapszakasza után a Döntőben a csapatok egy hétvége alatt, párokba rendeződve döntik el a helyezések sorsát ( 5-6., 3-4., 1-2. párosítással ). A Döntőben a mérkőzéseket az idő és anyagi szempontok figyelembe vételével lehetőleg 3x20 perc tiszta játékidővel kell megrendezni, ennek hiányában az Alapszakaszban megszokott játékidővel. Döntetlen esetén 5 perc hosszabbítás következik 4-4 ellen, Aranygólig. További döntés hiányában 3-3 büntetőlövés következik, ill. addig lövik tovább amíg el nem dől a mérkőzés.

Folytatás a Szabályzat 2. menűpont alatt.